Logo GGUA
Spotkania - Jak trafić? - Historia


Historia GGUA



Spotkania - z pamiętnika BigTeda

Marzec 2005 roku

Zostałem postawiony w trudnej sytuacji - mam opisać własną prezentację micro Amigi na spotkaniu GGUA. Postanowiłem więc zrezygnować z dokonywania jakichkolwiek ocen. Najlepiej będzie jeżeli Ci, którzy byli na spotkaniu wypowiedzą się w komentarzach. Podobało się Wam, czy też nie? Z niecierpliwością czekam na Wasze reakcje! A ja przedstawię tutaj tylko suche fakty, na koniec napiszę trochę o tym jak wyglądały przygotowania do pokazu i jakie są plany na przyszłość.

Zaprezentowałem więc:

1. Nowy UBoot, start systemu (szybki start po resecie z klawiatury i pełny start [ponowne wczytanie Kickstartu] po resecie sprzętowym), Amiga Early Startup Menu (wywoływane dwoma klawiszami myszki)

2. DMA - standardowe ustawienia DMA w UBocie dla dysku i nagrywarki DVD, włączenie i wyłączenie DMA w trakcie pracy systemu (program idetool), pomiary transferu danych i zajętości procesora (scsispeed oraz CPUClock.docky), sprawdzenie sumy kontrolnej po skopiowaniu 700MB pliku (md5sum)

3. Nagrywanie przy pomocy programu MakeCD oraz nagrywanie pakierowe (MountRainer) na płytę DVD-RW

4. Natywne oprogramowanie do odtwarzania animacji wideo - DvPlayer odtwarzający "kioskowy" film DVD "Cienka niebieska linia", MooVid odtwarzający jednocześnie dwie animacje w DivX (2 x koncert Rogera Watersa "In The Flash" - 576X320) oraz MPlayer odtwarzający Anime w DivX z polskimi napisami - "Akira"

5. E-UAE - gry "Super Frog" i "ATR" oraz dema "Desert Dream" i "Technological Death"

6. Gry (wersje dla AmigaOS 4) - Freespace, Quake, Malice, Doom (a dokładnie klon tej gry prboom), Hexen, Duke, OpenTTD, Crimson Fields, MYST (wersja 68k), SCUMM i emulator WarpSNES

7. W pełni skonfigurowane MUI i ReAction

8. Betatester - Arkadiusz Hućko zaprezentował WarpOS dla AmigaOS 4, ale niestety nie udalo się zmusić sterowników 3D do działania - ustalono, że prawdopodobnie sterowniki dla Radeona w moim systemie są nieco starsze od tych używanych aktualnie przez betatesterów posiadających micro Amigi

9. USB - mysz A4Tech, pendrive oraz player mp3 zadziałały, do końca nie zadziałały natomiast aparaty fotograficzne

10. Oprogramowanie "graficzne" - ImageFX 4.5, TvPaint, Draw Studio, PicShow (wersja dla AmigaOS 4), Visio, fraktale w XaoS, demka arosowe oraz inne dema (AmiAlbedo i WaterBump - dostarczone przez Arka)

11. Oprogramowanie "muzyczne" - Amplifier i Amp (odtwarzanie mp3), SoundPlayer (OGG), ProPlayer (moduły Protrackera), Sid4Amiga i demo AudioEvolution 4

12. Oprogramowanie "tekstowe" - PageStream 4.1.2, Wordworth7, Turbo Calc 5, GoldEd Studio AIX, CED 4.2.6 (natywna wersja dla AmigaOS 4), matematyczny program mathX i systemowa przeglądarka dokumentów pdf - AmiPDF

13. Oprogramowanie "internetowe" - AmiGG (wersja 0.43.70), AmiTradeCenter, IBrowse 2.3, WookieChat (wersja dla AmigaOS 4), AWeb 3.5.05 beta (wersja dla AmigaOS 4), SimpleMail 0.25 (wersja dla AmigaOS 4); sieć niestety nie zadziałała, po spotkaniu jednak Arek nawiązał kontakt z właścicielem kafejki i okazało się, że nie miała prawa zadziałać. :)

14. Oprogramowanie "inne" - natywny SnoopDos, Scout, FileX, Graphic Publisher z TurboPrint7 oraz program do usuwania "zawieszonych" okien w AmigaOS 4 - KillWinGui

15. Scena - demo "Zero" oraz magazyn Excess09

Przygotowania do tej prezentacji kosztowały mnie trochę zdrowia, zainstalowanie i skonfigurowanie takiej ilości oprogramowania wymagało wielu godzin ślęczenia przed monitorem. Czasami kładłem się spać o 4 rano. :) W tym miejscu chciałbym więc podziękować mojej rodzinie za to, że jakoś to zniosła (postaram się teraz nadrobić to zmniejszeniem swojej obecności w internecie). Chciałbym też podziękować betatesterom AmigaOS 4 - Arkadiuszowi Hućko i Konradowi Bielskiemu oraz innym użytkownikom AmigaOS 4 w Polsce za stałą pomoc przy rozwiązywaniu problemów, z którymi się spotkałem.

Co dalej? Następny pokaz w Gliwicach, ale nie obiecuję, że bedzie to w kwietniu, czy też w maju. Wyznaczyłem sobie nowe zadania i dopiero po ich zrealizowaniu zdecyduję się na kolejny pokaz. Przede wszystkim chciałbym następnym razem pokazać: działającą sieć (teraz już w końcu wiemy co i jak:)), działający aparat pod USB (systemowi deweloperzy ciągle coś tam ulepszają, a u Rafała Chyły - użytkownika Amigi One, Olympus działa), grafikę 3D, overlay i Petunię z JITem (czyli całkowicie nowe elementy w AmigaOS 4), Debiana (z OO, Mozillą i komercyjnymi grami) i MOLa (MacOS9, może X), drukowanie z wykorzystaniem systemowych sterowników i TurboPrinta (u mnie to już teraz działa, ale drukarki do Gliwic jakoś zabierać nie mam ochoty, bo to stara igłówka :)), RDesktop, MAME i emulator PSXa.

Na koniec dziękuję wszystkim, którzy wczoraj przybyli na spotkanie. Naprawdę atmosfera była znakomita i dla niej warto robić takie pokazy. Będzie co wspominać na stare lata, oj będzie!

Szymon Tomzik "SZAMAN"
micro Amiga One i AmigaOS 4



GGUA-marzec2005a-s.jpg GGUA-marzec2005b-s.jpg GGUA-marzec2005c-s.jpg

GGUA-marzec2005d-s.jpg GGUA-marzec2005e-s.jpg

mA1-1-s.jpg mA1-2-s.jpg mA1-3-s.jpg mA1-4-s.jpg

DMA-s.jpg DvPlayer-s.jpg OpenTTD-s.jpg

SuperFrog1-s.jpg SuperFrog2-s.jpg

WarpOS-s.jpg