Logo GGUA
Spotkania - Jak trafić? - Historia


Historia GGUASpotkania - z pamiętnika BigTeda

Styczeń 2005 roku

Na styczniowe spotkanie GGUA swoją Amigę 1200 przyniósł Arkadiusz "Amig_OS" Hućko, betatester systemu AmigaOS 4. Jego Amiga wyposażona jest w kartę procesorową BlizzardPPC i kartę graficzną BlizzardVision.

Beta wersja nowego systemu na tej konfiguracji sprzętowej działała sprawnie i stabilnie. Szybkość była również zadowalająca jak na procesor 603 i 175 MHz. Jedynie do czego można się było przyczepić to odświeżanie i skalowanie okien w Reaction - niestety od czasu listopadowego spotkania jeszcze tego nie poprawiono. W systemie była za to już Petunia (emulator procesora 68k) wykorzystująca technologię JIT.

Obecny na spotkaniu autor AmiGG - MiniQ postanowił sprawdzić działanie swojego programu pod nowym systemem AmigaOS. Test wypadł ciekawie, gdyż przy wyłączonej Petunii, program uruchomił się, ale przy próbie dodania nowego użytkownika niestety nastąpił zwis. Z Petunią i JIT'em takich problemów już nie było.

AmiGG
AmiGG zadziałało!
IB, AWeb i Voyager
Przeglądarki, które tak kochamy!

MiniQ, jak również obecny na spotkaniu Rafal "Gordo" Koplak (odpowiedzialny za listę kontaktów w AmiGG) na dobrych kilkadziesiąt minut zagłębili się w SDK AmigaOS 4 (korzystali z Autodoc Viewer'a, na spotkaniu uruchomiony został także program AutoDocReader). Kiwali głowami, czasami się uśmiechali, wywnioskowałem więc z tego, że zmiany w nowym systemie poszły w dobrym kierunku. Przy okazji chciałbym podziękować Rafałowi za podrzucenie mnie do Katowic po spotkaniu i za opowieści po drodze o pierwszych spotkaniach SAUG'a w Katowicach i bojach z kartą muzyczną Martina.

E-UAE SDL
E-UAE (nikt nie miał dyskietki)
SWFPlayer
SWFPlayer i najlepsza gra z ZSRR

Wracając jednak do spotkania - dzień wcześniej w sieci pojawiła się nowa wersja gry Dynamite, w której programiści z grupy amigazeux wprowadzili zabezpieczenie anty AmigaOS 4. Postanowiliśmy więc to sprawdzić i rzeczywiście, podczas startu gry pojawił się Grim Reaper. Rozczarowanie nasze było więc spore, gdyż spodziewaliśmy się jakiś pozdrowień ze strony nawiedzonych programistów z amigazeux. Czyżby zabrakło fantazji Panowie?:) Jako, że członkowie amigazeux są również Polakami to chciałbym ze swej strony przekazać Wam serdeczne pozdrowienia od użytkowników AmigaOS 4 oraz dać dobrą radę - w sprawach pisania oprogramowania pod różne systemy bierzcie przykład z MiniQ, bo fanatyzm komputerowy nie jest raczej tym czego oczekują zwykli użytkownicy! Marcin pochwalił mi się, że aktualizację AmiGG pobiera z serwera około 60 osób i bardzo go to cieszy. Cieszy go każdy nowy użytkownik jego oprogramowania. Powstanie więc, z pomocą Piotra "ZaP" Zadory, natywna wersja AmiGG dla AmigaOS 4. Ja ze swej strony obiecałem pomóc przy testowaniu AmiGG na tym systemie.

DvPlayer
DvPlayer (czy było piwo na spotkaniu?:))
MooVid
MooVid (ona nie jest betatesterem AmigaOS, a szkoda)

Na spotkaniu można było także zobaczyć w działaniu natywną wersję pakietu XAD (natywna jest także xpkmaster.library) - rozpakowywanie archiwów systemowym programem UnArc (w nim samym też poczyniono kilka zmian) jest teraz bardzo szybkie. Wszystkie trzy przeglądarki WWW działały nieźle pod AmigaOS 4, nawet i Voyager! Strony jednak czasami ładowały się wolno (zwłaszcza na początku spotkania transfer w kafejce był słaby), więc jak widać nasz pech związany z siecią w tym miejscu do końca jeszcze nie ustąpił.

AMP2
AMP2 - a prawdziwej zimy w tym roku nadal nie ma
Ikony PNG
Ikony PNG - nie wszyskim się podobają

Uruchomiliśmy kilka gier w SDL'u i w tym momencie przypomniałem sobie jak działa SDL pod moim AmigaOS 3.9 - różnica w szybkości jest niesamowita! Wystartowało także nowe E-UAE SDL, ale tylko wystartowało, gdyż w tym wypadku mocy obliczeniowej w 603-ce jest zbyt mało, aby można było tego używać. Bardzo ładnie za to działał natywny SWFPlayer (animacje flash) i SoundPlayer (pliki .ogg). DvPlayer z filmem w mpegu poradził sobie bardzo dobrze, a nowy natywny MooVid bez problemu wyświetlił dwa pliki xvid, które u mnie, na starym MooVidzie nie działają. Arek przy pomocy AMP'a 2 katował jakiś filmik w divxie (320x200 z dźwiękiem). Rzeczywiście działało to szybciej niż u mnie (PPC200MHz + BV), ale niestety nadal nie dało się oglądać - barier sprzętowych się nie przeskoczy. Szybko za to działał AmiPDF, tak szybko, że nie można tego porównywać do Apdf'a - inna jakość po prostu.

Mount Rainer
Mount Rainer - formatujemy płytę CDRW
Atari 800
Atari 800 w akcji

Co jeszcze było - ikonki PNG (nie wszyscy je jednak lubią), MountRainer (wymagana jest nagrywarka obsługująca ten system nagrywania pakietowego) i natywny Simple Mail z polską lokalizacją. Był także emulator małego Atari, więc powspominaliśmy trochę dawne czasy.

Atmosfera na spotkaniu była znakomita. Pod koniec spotkania ściągnęliśmy demo AmIRC'a i pojawiliśmy się na kanale #amigaos4-pl jako GGUA - było dużo śmiechu.

Na spotkaniu obecni byli: Amig_OS, MinisterQ, ZaP, Jasiek, Gordo, BigTed, Lokaty, Remik i ja czyli

SZAMAN

P.S. Powyższe obrazki zostały wykonane przez Arka w domu, po spotkaniu.

Relację ze spotkania, autorstwa MiniQ można znaleźć na portalu PPA.