Logo GGUA
Spotkania - Jak trafić? - Historia


Historia GGUA



Wspólne wyjazdy

Amiga Meeting 2000, 8 kwietnia, Łódź

Do Łodzi wyruszyliśmy o godzinie 6:30. Pojechaliśmy w cztery osoby: Arek, Mariusz (SAUG), Piotrek, no i ja - BigTed.

am2000_1.jpg (19735 bytes)
Silna grupa z Gliwic:)

W McDonaldzie za Tuszynem dołączyliśmy do ludzi z SAUG'a.

am2000_2.jpg (18942 bytes)
Banda głodomorów

Jak się okazało było nas nawet sporo, bo coś koło 20 osób. Po wzmocnieniu się plastikowym żarciem z Maka

am2000_3.jpg (19322 bytes)
Prawie cały SAUG

ruszyliśmy kawalkadą około 6-7 samochodów. Prowadził grupę Michał, ale instynkt współzawodnictwa dał górę i w pewnym momencie rozpoczęła się walka o przywództwo.:) Na miejscu byliśmy jakieś 20 minut przed 10-tą. Sympozjum zaczęło się około 10-tej. Prowadzącymi byli bracia Zalepowie (X-soft),

am2000_4.jpg (11691 bytes)
Początek imprezy

którzy są autorami kilku książek o Amidze i poradnika "Amiga Vademecum". Pierwszym punktem programu, po oficjalnym rozpoczęciu była prelekcja na temat: "Amiga komputer dla indywidualistów". Przez parę pierwszych minut prowadzących zżerała trema, ale ją przezwyciężyli i szło już gładko. Kolejnymi punktami programu były:

- MakeCD, prezentacja programu prowadzona przez Stefana "Stead'a" Koralewskiego. Można się było dowiedzieć co potrafi ten program, jakie są jego zalety i jakie wady.

am2000_5.jpg (16191 bytes)
Stead się męczy

- Amiga Vademecum. Było to coś w rodzaju konferencji prasowej z autorami tego wydawnictwa. Dowiedzieliśmy się tam, iż "AV" od numeru 3 będzie podzielony na dwie części, jedna dalej będzie tym czym było Vademecum, druga zaś to coś w rodzaju normalnego czasopisma. Poza tym bracia Zalepowie planują wydanie książki o wszelkiego rodzaju sieciach na Amidze.

- Amiga w technice video. Tym razem zadziałały prawa Murphe'ego i przywieziona Casablanca się wywaliła (znaczy jej dysk),

am2000_6.jpg (16158 bytes)
Na początku jeszcze jakoś chodziła

dlatego ta prezentacja odbyła się "na sucho". Prelegent nie mógł zaprezentować montażu nieliniowego na tej maszynie, a szkoda bo mogło to być ciekawe. Porównano również Casablance do jej następczyni Casablanki II i jak na razie, opierając się na słowach prowadzącego można śmiał stwierdzić iż maszyna oparta na Motoroli przewyższa wyrób na Intelu (Casablanca II).

am2000_7.jpg (13420 bytes)
Sucha prelekcja

- eXec, konferencja z redakcją. Był to chyba najciekawszy punkt tej imprezy. Ponieważ o tym, że ma się ukazywać nowe czasopismo papierowe o Amidze wiedziało nie za dużo osób. Na konferencji można było zobaczyć całą redakcję w komplecie i zadać im pytania.

am2000_8.jpg (17136 bytes)
am2000_9.jpg (25782 bytes)
Exec w całej okazałości

Pytania były różne, głównie tendecyjne.:) Ale z odpowiedzi można się było dowiedzieć, że "EXEC" będzie wydawany tylko z kompaktem, na razie nie będzie dostępny w normalnym kolportażu, jedynie na zamówienie i prenumeratę. Zależnie od wielkości sprzedaży to się może zmienić. Poza tym od tego samego będzie zależeć wprowadzenie koloru do pisma i zwiększenie jego objętości. Większość z nowej redakcji pracowała lub współpracowała z "Magazynem Amiga". Dość kontrowersyjną sprawą była wypowiedź, iż "EXEC" jest całkowicie nie zależny od jakichkolwiek producentów oprogramowania, czy osprzętu co można zinterpretować, że inni są zależni!

- Amiga OS 3.5, prezentacja. Omówiono najważniejsze zmiany w nowym systemie operacyjnym.

- przyszłość komputerów Amiga. Niestety nie dotarł tutaj Petro Tyschenko (tak to się chyba pisze?:)), bo wybrał się do krainy kangurów, gdyż tam też się odbyła jakaś amigowa impreza. Niemniej można sie było dowiedzieć paru rzeczy, dla osób z dostępem do internetu to w sumie nic nowego, ale dla niezsieciowanych były to cenne newsy.

Między "wykładami" organizatorzy przewidzieli dluższe lub krótsze przerwy, co było bardzo dobrym pomysłem, bo można było w tym czasie zaatakować bufet oraz sale z ustawionymi Amigami w silnych konfigach i pobawić się nimi. Z ciekawszych "rzeczy" jakie były wystawione zapamiętałem:

- AmiPCI. Prototyp niestety jeszcze nie działający:((ale Kraszan mówi że wszystko idzie w dobrym kierunku)

am2000_10.jpg (11897 bytes)
Jeszcze prototyp

- Exodus, The Last War. Strategia czasu rzeczywistego, ładniejsza od Napalm'u!

am2000_11.jpg (16084 bytes)
Exodus

- Wipeout 2097, najlepsza jak dotąd gra na Ami, robi niesamowite wrażenie na monitorze 17 calowym

am2000_12.jpg (16177 bytes)
Wipeout 2097

- Heretic II, wersja beta prezentowaną przez Filipa (EXEC), wygląda pięknie, chodzi trochę wolnawo (060 i 604), ale autorzy zapewniają, że w finalnym produkcie będzie lepiej

- APUS+KDE, Linux z ładnym GUI

- Elbox. Na stoisku tej firmy można było zobaczyć to co większość już zna (FastATA, sloty Zorro IV, wieże do 1200 i 4000) oraz dwie nowości: 1. FastATA dla Zorro IV, która pozwala na podłączenie 4 urządzeń IDE/ATAPI i wraz z FastATA dla 1200 liczba ta zwiększa się do 8 urządzeń! 2. Mroochek - interface do podłączenia PCtowych myszy, ustrojstwo pozwala na używanie kółeczek do scrolowania... i to działa!:). Dowiedzieliśmy się też, iż niebawem wyjdzie nowa karta graficzna, będzie porównywalna z BVision, cena jej będzie jednak oscylować w granicach 400 PLN. Niestety nie udało się nam ustalić na jakim chipie będzie oparta. Po wakacjach ma być w sprzedaży dekoder do DVD który będzie umożliwiał oglądanie filmów na monitorze, jak i na TV oraz będzie dekodował dźwięk przestrzenny. Poza tym Viper według Elboxu na pewno się ukaże, bo jak usłyszeliśmy, za dużo pieniędzy zostało w niego zainwestowane, aby można by zaniechać jego produkcji.

am2000_14.jpg (69434 bytes)
MiniQ z pogardą patrzący na stoisko Elboxu

Podsumowując: impreza była ciekawa, każdy mógł się czegoś nowego dowiedzieć, czy zobaczyć. Organizatorom należą się podziękowania za chęć organizowania tego typu imprezy. Ja osobiście oceniam tę imprezę dobrze i jeśli będzie cykliczna to nie omieszkam się wybrać do Łodzi jeszcze raz.

P.S. Odwiedziła nas także TV!

am2000_15.jpg (74832 bytes)
Jejku, chyba byłem w TV!:)