Logo GGUA
Spotkania - Jak trafić? - Historia


Historia GGUA



Spotkania - z pamiętnika BigTeda

Styczeń 2007 roku
its_done_s.jpg (5810 bytes)
"It's done!" - tło Workbencha widoczne podczas startu systemu.

W sobotę, 20 stycznia 2007 roku sala była pełna. Przybyło około 20-stu osób, w tym zupełnie nowe twarze. Wszystkich częstowaliśmy ciastem. Czterdzieści porcji przygotowanych na GGUA z okazji wydania finalnej wersji AmigaOS 4.0 rozeszło się bardzo szybko.

arek_s.jpg (6421 bytes)

Poczęstunkiem zajmował się Arek, a ja prezentowałem na micro Amidze One tryb overlay pod odtwarzaczami DvPlayer, MPlayer (zobacz film nakręcony przez Remika - MPEG, ok. 49 MB) i AmiNetRadio (wtyczka Aphilia). Duże wrażenie na oglądających zrobiło płynne i swobodne przewijanie DivX i DVD pod DvP (podobno nieosiągalne w takim stopniu nawet na jedynie słusznej platformie), a także jakość napisów na pełnym ekranie. Tworzenie 32-bitowych ikon (jedno lub dwustanowych) z dowolnej grafiki obsługiwanej przez datatypy i bez użycia edytora (wykorzystując tylko Workbencha), efekty na ikonach, a także 32-bitowe wskaźniki - to kolejne zaskoczenie i bardzo pozytywny odbiór zgromadzonych na GGUA.



Zainteresowanie wzbudził archiwalny materiał z brytyjskiej telewizji BBC - program Micro Live z 1985 roku z Amigą 1000 w akcji. Omówienie zasady działania myszki, okienek w AmigaOS 1.0, ściągania ekranów, zaprezentowanie dźwięku z Pauli, trybu HAM, czy możliwości Amigi w zakresie animacji - to momenty, które powinien każdy amigowiec (a także każda osoba interesująca się historią komputerów) zobaczyć. Warto uświadomić sobie, że 22-lata temu Amiga naprawdę była przełomowym rozwiązaniem i to ona odkryła dla komputerów tzw. "multimedia". Wyznaczyła w dużym stopniu dalszą drogę ich rozwoju. Film dostępny jest w serwisie YouTube (na Amidze należy skorzystać ze skryptu Flayer - jego działanie z przeglądarką AWeb i MPlayerem można było także zobaczyć na GGUA).


Pod Cinema4D zaprezentowałem jak szybko obecnie działa Petunia (wersja 52.1), zaprezentowana została polska lokalizacja systemu, automatyczna zmiana czasu na letni/zimowy (preferencje TimeZone), aplikacje RawDisk, KickEdit i nowe moduły dla systemowego blankera (w tym te korzystające z MiniGL).

Na sali toczyły się rozmowy, niektóre związane z Amigą (codzienne użytkowanie oraz plany zakupu nowego sprzętu - tu głównie powtarzano żeńskie imię "Samantha"), a inne luźniejsze. Panowała fajna atmosfera.

Z gier pokazałem najnowszą wersję The Battle for Wesnoth (przez chwilę obserwowaliśmy jedną z rozgrywek na oficjalnym serwerze) i Quake 3.

Uruchomiony został Gimp (w środowisku CygnixPPC/X11), do akcji ruszył odtwarzacz TuneNet ze skórkami i pluginami korzystającymi z AmiDocka, trackery MilkyTracker i HivelyTracker, WookieChat, beta Frying Pan 1.0 i najnowsza wersja czytnika RSS - XNet (z niej dowiedzieliśmy się o tragicznym wypadku na zawodach narciarskich w Zakopanem).

Betarycerz od wielu już lat kolekcjonuje motyle - ten pochodzi z Amiga Meeting 2002.

Pod emulatorem DosBox wystartowaliśmy słynną aplikację, datowaną na 1994 rok - Windows 3.11 (w polskiej wersji językowej). Program działa szybko i sprawnie, można spokojnie pokusić się o zagranie w słynnego "Sapera". Ten produkt Microsoftu świetnie w dzisiejszych czasach rozluźnia atmosferę i tak właśnie się stało.

Wtyczka flash w IBrowse 2.4 przetestowana została z kilkoma (1, 2, 3) stronami WWW - niektóre prezentowały się całkiem nieźle.

Z nowości pokazałem jeszcze wersję 4.18 menedżera plików Directory Opus. Nowa wewnętrzna komenda "Extract" pozwala rozpakować archiwum przy wykorzystaniu biblioteki xadmaster.library. Dzieje się to błyskawicznie, gdyż zarówno DOpus, jak i biblioteka są skompilowane dla procesora PowerPC. Najważniejszą jednak zaletą tego rozwiązania jest możliwość rozpakowywania wielu archiwów (i to w różnym formacie) jednocześnie. Z kolei archiwa łatwo tworzy się przy pomocy aplikacji Cranu - z nową wersją obsługującą drag&drop i AmiDocka jest to dziecinnie łatwe, co także zademonstrowałem na GGUA.

Dwukrotnie na życzenie zgromadzonych prezentowałem scenowe produkcje w tym ostatnie (niestety krótkie) demo Crisota - "Two".

Nowe, interesujące malowidła na ścianach Uninetu.

Pod koniec uruchomiliśmy pod AmigaOS 4 Deluxe Paint'a, ale nawet z emulatorem blittera program nie działa do końca dobrze.

Poza pokazem finalnej wersji AmigaOS 4.0 na spotkaniu doszło do innego, mniejszego wydarzenia - premiery nowej logicznej gry Roberta 'Phibrizzo' Krajcarza. Grafikę do niej wykonał (skórka "Apple Spring") mój brat - Janusz Tomzik. Ja odpowiedzialny jestem za przyciski i napisy. Mamy nadzieję, że gra się Wam spodoba - być może będzie dostępna jeszcze w styczniu 2007. Oto obrazki:




To spotkanie było szczególne jeszcze z jednego powodu - po raz pierwszy (na GGUA jestem od 12 maja 2001 roku) przyjechałem samochodem. Miesiąc po otrzymaniu prawa jazdy wybrałem się do Gliwic - tu szczególne podziękowania należą się moim rodzicom, którzy nie bali się udostępnić mi samochodu oraz Marcinowi i Robertowi za wsparcie i pomoc w trudnych momentach ("rajd" przez Tychy zapamiętam na długo).

Amiga po kilkunastu latach od bankructwa Commodore ciągle budzi zainteresowanie. GGUA ze stycznia 2007 roku będę wspominał jako bardzo udane - znakomita frekwencja (na pewno w pierwszej 5-tce w historii spotkań) pozwala optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Myślę, że kolejne spotkanie odbędzie się przed wakacjami. A w wakacje być może zorganizujemy nocny meeting. I tak, aż do starości.


Szymon Tomzik
(autorem zdjęć jest Remik)