Logo GGUA
Spotkania - Jak trafić? - Historia


Historia GGUA



Spotkania - z pamiętnika BigTeda

Sierpień 2004 roku

O systemie AmigaOS 4.0 wspomina się najczęściej w kontekście najnowszego modelu Amigi produkowanego przez angielską firmę Eyetech. Jest to drogi i nie ma co ukrywać, że niezbyt nowoczesny komputer, ale za to bardzo chętnie kupowany przez spragnionych nowości amigowców na całym świecie.

Na pół roku przed premierą pełnej wersji systemu AmigaOS 4.0 już tysiąc osób zdecydowało się na jego zakup. To bardzo dobry wynik, jak na tak małe środowisko amigowe i cenę zestawu.

Firma Eyetech inwestuje zarobione na sprzedaży A1-XE pieniądze w kolejny, trochę tańszy model Micro A1, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku, a który to model ma znacznie większe szanse na zdobycie popularności (głównie ze względu na planowaną cenę).

Ponieważ w cenę każdej Amigi wliczony jest system operacyjny, więc także firma Hyperion, producent AmigaOS 4.0, korzysta finansowo na sprzedaży komputerów Amiga One. Taki zastrzyk finansowy na długo przed premierą systemu umożliwia Hyperionowi terminowe wypłacanie wynagrodzeń zatrudnianym przez siebie developerom, co jak nie trudno zauważyć przekłada się na jakość i czas wykonywanej przez nich pracy.

Rozwój systemu finansowany jest po części ze sprzedanych komputerów Amiga One, ale nie tylko na procesorach G3 i G4 działa nowy system Amigi. Minimalna konfiguracja na której zadziała AmigaOS 4.0 to Amiga 1200 wyposażona w procesor PowerPC 603e.

Do tej pory na spotkaniach GGUA nowy AmigaOS prezentowany był na najnowszym sprzęcie. Tym razem Arkadiusz Hućko postanowił zaskoczyć zgromadzonych przynosząc na spotkanie swoją Amigę 1200 wyposażoną w kartę Blizzard PPC 603e/175 MHz, kartę graficzną BVisionPPC, nagrywarkę LiteOn i monitor 19 cali.

Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania
Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania Uczestnicy spotkania

Pokazywana była oczywiście najnowsza wersja systemu z natywnym Picasso 96 oraz z natywnym sterownikiem do karty BVisionPPC. W skład systemu wchodził natywny Magic User Interface w wersji 3.9, skompilowany przy użyciu kompilatora GCC 3.4.1. Zgromadzeni obejrzeli systemową przeglądarkę dokumentów w formacie PDF. Była to o wiele nowsza wersja, niż ta którą dostali kilka miesięcy temu posiadacze wersji developerskiej. AmiPDF w najnowszej wersji działa naprawdę szybko nie ustępując w prędkości wyświetlanych dokumentów programom dla wiodących platform. AmiPDF nawet na stosunkowo wolnym procesorze 603e/175 MHz wywierał na uczestnikach spotkania duże wrażenie. AmiGS to frontend do natywnej wersji programu GhostScript 8.1, który również dołączony jest do systemu AmigaOS 4.0. AmiGS wespół z GhostScriptem potrafi wyświetlać dokumenty w formacie Postscript, a także PDF.

Oprogramowanie sieciowe reprezentowały znane programy pocztowe YAM 2.5 dev i SimpleMail 0.23. Oba oczywiście w natywnych wersjach PPC. Pierwszy z nich skompilowany został przy użyciu kompilatora GCC 3.4.1 (co widać na załączonych obrazkach). Przeglądarka IBrowse 2.3 działa wykorzystując wbudowany w system emulator procesora 68k (wciąż wersja bez JIT).

Komunikatory były reprezentowane przez programy Gadami (68k) i AmiGG (68k), którego rozwój wzbudza w ostatnim czasie wielkie zainteresowanie wśród użytkowników.

Filmy można było oglądać na systemowej przeglądarce MooVid 1.7 (PPC) oraz na dostępnym w sieci programie AMP 2 (PPC).

AmigaOS 4.0 radził sobie bez problemów z ikonami w formacie PNG, o czym można się było naocznie przekonać.

Odtwarzacz filmów AMP 2
Odtwarzacz filmów AMP 2
RayRace
RayRace
ArtEffect
ArtEffect

Ponadto zademonstrowano program SnoopDOS 3.8 w natywnej wersji PPC dla AmigaOS 4.0, DiskMaster 2 (PPC), FileMaster 3.0 (68k), ArtEffect (jeszcze w wersji emulowanej, choć jak wiemy natywna wersja właśnie powstaje dla AmigaOS 4.0), TVPaint 3.6 (68k), AmigaWriter (68k), przeglądarkę obrazków PicShow (PPC), Sid4Amiga (PPC).

AmiGG
AmiGG
AmiPDF
AmiPDF
AmiPDF
AmiPDF
AMP 2
AMP 2
IBrowse, GuardAmy
IBrowse, GuardAmy
Ikony PNG
Ikony PNG

Sporym zainteresowaniem cieszyły się programy nie przedstawiające wartości użytkowych, demonstrujące natomiast moc obliczeniową zainstalowanego procesora. Był więc program wykorzystujący efekt raytracingu - RayRace. Demka Plasma, Lights, Tunnel, AmiAlbedo, Ripple.

Ponadto uruchomiono demo Zero przeznaczone ze względu na wymaganą moc obliczeniową głównie dla komputerów A1.

Sam system operacyjny także wzbudzał duże zainteresowanie. Zwłaszcza możliwości konfiguracji GUI, AmiDoki, przezroczyste menu, lupki itp.

Kobo Deluxe
Kobo Deluxe
MooVid
MooVid
MUI, YAM, GrimReaper
MUI, YAM, GrimReaper
SnoopDos
SnoopDos
AmiGS
AmiGS
Partition Wizard, USB, TCP/IP
Partition Wizard, USB, TCP/IP

Amiga 1200 z PPC 603e/175 MHz to sprzęt zupełnie innej klasy niż A1-XE z procesorami G3 lub G4 - lecz pomimo tego na końcu spotkania można było usłyszeć: "właściwie to zapomniałem, że dziś nie ma Amiga One".